Yangın Söndürme Cihazları
   
Seyyar Söndürücüler Arabalı Söndürücüler Römorklu Söndürücüler
   
  Kuru Tozlu Seyyar Söndürücüler
Kuru tozlu seyyar söndürücüler,A B C sinifi her türlü yangin riski tasiyan ortamlarda güvenle kullanilir.Özellikle parlayabilen gazlari içeren tutusabilir sivi yanginlari için uygundur. Kuru tozlu seyyar söndürücülerin, yüksek söndürme etkisi, yangini bogma, radyasyon yalitimi ve kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kirma seklindedir.

     
  Karbondioksitli (CO2) Seyyar Söndürücüler
Karbondioksit gazli seyyar söndürücüler, B C sinifi, özellikle parlayabilir sivilar ve elektrik tehlikelerini de kapsayan yangin riskleri için uygundur. Karbondioksit elektronik malzemelere zarar vermez, modern ofisler, elektrik riskleri, yag ve solventler gibi sivilarin tutusmasindan meydana gelen yanginlara müdahalelerde etkilidir. Söndürmeden sonra ortamda hiç bir kalinti birakmaz. % 99,9 saflikta karbondioksit, kendinden basinçli bir gazdir, son derece yüksek sogutucu etkiye sahip olan karbondioksit, ortamdaki oksijen miktarini düsürerek kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kirarak söndürme saglar. Kapali alanlarda etkili bir söndürme ajanidir.
     
  Köpüklü Seyyar Söndürücüler
Köpük konsantrasyonlu seyyar söndürücüler, A ve B sinifi yangin risklerinin mevcut oldugu ortamlar için uygundur. Çok amaçli AFFF tipi köpükler, özellikle B sinifi yanginlara müdahalelerde etkin olarak kullanilir.Köpükler, yanan maddenin yüzeyini kaplayarak oksijen ile temasini keser ve yanma isisini düsürerek sogutucu etki yapar.Ortama zarar vermeden temizlenebilir.Bu grup söndürücüler, 35 kv elektrik iletkenlik testini geçmistir.
     
  Sulu Seyyar Söndürücüler
Sulu seyyar söndürücüler, kagit, saman, odun, kömür, tekstil ürünleri vs gibi genellikle organik kökenli kati maddelerin tutusmasindan meydana gelen A sinifi yangin riskleri tasiyan ortamlar için uygundur. Sulu seyyar söndürücülerin, super spray ve full-jet versiyonlari ile olusturduklari su perdesi yangin söndürmede etkilidir. Suyun sogutucu etkisi, bogma yöntemi etkin ve vazgeçilemez bir söndürme ajani olmasini saglamistir. 6 lt spray versiyonu elektrik iletkenlik testini geçmis olmasina ragmen, elektrik tehlikelerinde kullanilmamalidir.
     
  Halokarbonlu Seyyar Söndürücüler
Halon 1211 alternatifi, halokarbonlu seyyar söndürücüler, A B ve C sinifi yangin risklerinin mevcut oldugu ortamlar için uygundur. Çevre dostu HCFC gaz karisimlari ile üretilmis ve halojenlendirilmis hidrokarbonlar, ozon tabakasina zarar vermeyen ( CLEAN AGENT ) yangin söndürme ajanlaridir. Halokarbonlarin ortak özellikleri çok yüksek sogutucu etkiye sahip olmalari ve bosaltildiklari ortamlarda kimyasal reaksiyon yanma zincirini kirarak yangini en etkili ve süratli sekilde söndürmeleridir.Kapali ortamlarda kullanimlari etkin olup, özellikle elektronik cihazlarin ve ekonomik degeri yüksek varliklarin yangin korumasinda kullanilirlar. Bosaldiklari ortamda her hangi bir kalinti birakmazlar.
     
  Araç Tipi Seyyar Söndürücüler
Kara ve deniz vasitalarinda, özellikle binek araçlarda, ABC sinifi yanginlarda etkili, en az bir adet 1 kg veya 2 kg kapasiteli seyyar söndürücülerin, yolcu ve yük tasiyan ticari araçlarda, tasima kapasitelerine göre en az bir adet 6 kg kapasiteli seyyar söndürücülerin bulundurulmalari can ve mal güvenligi açisindan gerekli, karayollarinda seyir güvenligi açisindan Karayollari Trafik Kanunu mecburi uygulamasi kapsamindadir.

     
     
 

ADRES : TAŞKÖPRÜ CADDESİ NO: 7/B ESKİŞEHİR ///////İRTİBAT TEL NO : 0090 (222) 225 86 66

TRUVA YANGIN (TM) ® 2006©
TRUVA YANGIN AMBLEMİ VE MARKASI, TESÇİLLİ MARKADIR ve TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
DESIGN
ŞAHİN BUZDUGU